I have my receipt in front of me, and I can report that I bought about 37 pounds of fresh produce today at the store. Plus three pounds of frozen vegetables, a can of pineapple tidbits, and a can of basil-garlic tomato paste.
I just picked up my quarter-beef, which will last me a while, so it's not too surprising that the only meat I bought was in a package of hot dogs and four cans of Chef Boy-Ar-Dee (don't look at me like that, we start school next week and I need lunch to be reeeeeeeealllly easy). The other processed foods I bought were Cheerios (baby now on solids -- must have Cheerios), hot dog buns (natch), and some frozen cheese pizzas and frozen french fries (see above re: lunch). Then there was some milk, eggs, cheese, and yogurt, peanut butter, coffee, and baking powder. That's it. Total bill $122.66, enhanced a bit because I bought a few organic items.
But understand that I have a nice big pantry that we stocked up with canned-good and dry-good staples some weeks ago. I never buy things like dish powder or toiletries at the grocery store, either.
Comments